Historia

Ludowy Klub Sportowy „Lachy” Lachowice – Hucisko od początku istnienia związany jest z czterema miejscowości Gminy Stryszawa: Huciskiem, Pewelką, Kurowem i Lachowicami.

Historia zorganizowanej działalności sportowej na tym obszarze sięga 1981 roku, kiedy to w Hucisko założono Ludowy Zespół Sportowy o nazwie „Głaz”. Pierwszym prezesem został Jerzy Michałek. Założona została sekcja piłki nożnej seniorów, której kierownikiem został Józef Rzepka, a trenerem Krzysztof Chorąży. Drużyna przystąpiła do rozgrywek Klasy „C” Podokręgu Żywiec w Bielskim Okręgowym Związku Piłki Nożnej w sezonie 1982/1983. W 1986 roku drużyna seniorów LZS „Głaz” Hucisko uzyskała awans do Klasy „B”. W kolejnych dwóch sezonach (1986/1987 i 1987/1988) występowała w Klasie „B” Podokręgu Żywiec.

Zdjęcie drużyny seniorów LZS "Głaz" Hucisko przed pierwszym historycznym meczem w 1981r. (fot. archiwa klubowe)

Jednocześnie w 1987 roku pojawiły się pierwsze kroki związane z reaktywacją działalności sportowej na terenie Lachowic, które doprowadziły do powstania Ludowego Klubu Sportowego „Lachy” Lachowice. Nowo powstały Klub utworzył sekcję piłki nożnej (trampkarzy i juniorów), tenisa stołowego i szachową. Prezesem Klubu został wybrany Krzysztof Pacyga. Drużyny młodzieżowe rozpoczęły rozgrywki w Klasie „A” Podokręgu Żywiec w 1988 roku.

W 1989 roku na wspólnym zebraniu członków zarządów LZS „Głaz” Hucisko i LZS „Lachy” Lachowice podjęto decyzję o rozpoczęciu wspólnej działalności. Tym samym powstał Ludowy Klub Sportowy „Lachy” Lachowice – Hucisko z prezesem Krzysztofem Pacygą na czele.

Drużyna seniorów LKS „Lachy” kontynuowała rozgrywki w Klasie „B”. W 1991 roku uzyskała historyczny awans do Klasy „A”, w której grała nieprzerwanie do 2008 roku (16 sezonów). Od 2008 do 2013 roku seniorzy występowali w Klasie „B”. W 2013 roku powrócili do Klasy „A”, ale niestety tylko na sezon 2013/2014. Od rundy jesiennej 2014 roku drużyna seniorów ponownie znalazła się w Klasie "B", ale tyko przez jeden sezon zakończony powrotnym awansem do wyższej klasy rozgrywkowej. Trenerem seniorów od początku istnienia Klubu do dnia dzisiejszego pozostaje Krzysztof Chorąży.

Zdjęcie drużyny seniorów LKS "Lachy" Lachowice-Hucisko, która w 1991r. wywalczyła awans do "A" Klasy (fot. archiwa klubowe)

W 1990 prezesem Klubu ponownie został Jerzy Michałek, którego w 1997 roku zastąpił Henryk Skrzypek. Od 2003 roku do chwili obecnej prezesem jest Krzysztof Chorąży.

LKS „Lachy” przez długie lata jako jedyny klub z rejonu suskiego występował w rozgrywkach organizowanych przez Podokręg Żywice. Dopiero od 2000 roku wszystkie drużyny LKS „Lachy” występują w ligach Podokręgu Wadowice w Małopolskim Związku Piłki Nożnej.

Zdjęcie drużyny seniorów LKS "Lachy" Lachowice-Hucisko przed pokazowym meczem z okazji 30-lecia działalności Klubu w 2011r. (fot. archiwa klubowe)

Od początku istnienia Klubu jednym z podstawowych celów istnienia Klubu jest praca z młodzieżą. Przez lata drużyny młodzieżowe odnosiły liczne sukcesy w Ligach Okręgowych Podokręgu Żywiec, a następnie Wadowice. Trenerem był również Krzysztof Chorąży, od 2007 roku wspierany przez Michała Chorążego. Od 2008 roku za prowadzenie trampkarzy i juniorów odpowiadał Michał Chorąży, zaś od 2011 roku najmłodszymi zawodnikami LKS "Lachy" (młodzikami i orlikami) zajmowali się wspólnie Michał Pająk i Wojciech Lasik. Od sezonu 2014/2015 szkolenie drużyn młodzieżowych nadzoruje Michał Chorąży, wspierany w najmłodszych grupach wiekowych przez Wojciecha Lasika.

Zdjęcie drużyny seniorów LKS "Lachy" Lachowice-Hucisko, która w 2013r. wywalczyła awans do "A" Klasy (fot. M. Szczerba)

Niezwykłe perypetie związane są z boiskami, na których w roli gospodarza rozgrywali swoje mecze zawodnicy LKS Lachy. W pierwszym okresie działalności (1981-1990) stadion klubowy mieścił się w Hucisku – Pewelce. W 1991 roku został on jednak poddany gruntowanemu remontowi, który spowodował, że przez blisko 5 lat (1991-1995) LKS Lachy był gospodarzem na stadionie przy CRS w Suchej Beskidzkiej. Następnie od 1995 roku Klub wrócił na wyremontowany stadion w Hucisku – Pewelce. W 2000 roku głównym stadionem klubowym stał się nowopowstały obiekt przy szkole w Lachowicach, na którym drużyny LKS Lachy rozgrywają swoje mecze do dziś. Stadion w Hucisku – Pewelce jest obecnie boiskiem rezerwowym, na którym odbywają się treningi i mecze towarzyskie.