Logowanie

Aktualności

Wspomnienie III Turnieju Tenisa Ziemnego

• autor: co9w6simon, 2014-07-09 10:11

Już za dwa dni rusza IV Edycja Turnieju Tenisa Ziemnego o Puchar Wójta Gminy Stryszawa. Z tej okazji przypominamy ubiegłoroczną edycję turnieju.

W dniach 4 - 17 lipca 2013 roku odbyła się III edycja Turnieju Tenisowego o Puchar Wójta Gminy Stryszawa. W turnieju wzięło udział 30 zawodników, czyli o 10 więcej niż w Edycji 2012.

Spośród 30 zawodników najlepsza ósemka dwóch wcześniejszych edycji została rozstawiona (na podstawie dwuletniego rankingu punktowego), natomiast pozostałych 22 uczestników zostało do nich dolosowanych.

Turniej został podzielony na fazę grupową (faza I), która wyłoniła 16 najlepszych zawodników i fazę pucharową (faza II), która wyłoniła zwycięzców turnieju.

Podsumowanie fazy grupowej:

W wyniku losowania zawodnicy zostali przydzieleni do 8 grup, w których rozgrywano mecze system "każdy z każdym" do dwóch wygranych setów. Zamiast ewentualnego trzeciego seta rozgrywano super tie-break do 10 punktów. Za zwycięstwo 2:0 w setach przyznawano 3 punkty, zaś 2:1 dawały 2 punkty. Porażka 1:2 w setach dawała przegranemu 1 punkt, zaś przegrana w pojedynku 0:2 nie dawała żadnych zdobyczy punktowych.

Oto skład poszczególnych grup:

Grupa A: Marcin Chorąży (rozstawiony z nr 1.), Łukasz Nowak, Jakub Kubieniec

Grupa B: Michał Chorąży (2), Przemysław Grajny, Tomasz Kachel, Krzysztof Chorąży

GRUPA A

W trzyosobowej grupie A zaprezentował się rozstawiony z numerem 1 Marcin Chorąży, który rywalizował z dwoma debiutantami. Turniejowa "jedynka" pewnie wygrała swoją grupę, wygrywając oba zaplanowane pojedynki. W meczu o drugie miejsce Jakub Kubieniec nie dał szans Łukaszowi Nowakowi.

GRUPA B

W grupie B występował ubiegłoroczny triumfator, Michał Chorąży oraz trzech innych zawodników znanych już kibicom z Edycji 2012. Grupa zakończyła się sensacyjnym odpadnięciem obrońcy tytułu, który po dwóch pasjonujących pojedynkach uległ zarówno Przemysławowi Grajnemu jak i Tomaszowi Kachlowi.

Michał Chorąży (2) - Przemysław Grajny   6:7(11)   6:7(4)

GRUPA C

W grupie C występował rozstawiony z nr 4. Szymon Chorąży, uczestnik dwóch wcześniejszych Edycji Adrian Drobnica oraz dwóch debiutantów: Jan Kachel i Grzegorz Bogdanik. Turniejowa "czwórka" bez większych problemów poradziła sobie z trójką rywali, natomiast walka o drugie premiowane awansem miejsce rozegrała się między Adrianem Drobnicą i Janem Kachlem. Ostatecznie zwyciężył Jan Kachel, pokonując Adriana Drobnicę w bezpośrednim pojedynku 6:1 6:4.

GRUPA D

W grupie D z turniejową "trójką" - Krystianem Kubieńcem rywalizował Piotr Grajny, Mateusz Kąkol i Maciej Zalewski. W pierwszych dwóch kolejkach po dwa łatwe zwycięstwa zanotowali Krystian Kubieniec i Maciej Zalewski. W zaciętym boju o pierwsze miejsce Krystian Kubieniec niespodziewanie przegrał z Maciejem Zalewskim 4:6 6:7(5). Równie ciekawy pojedynek o prestiżowe 3. miejsce w grupie stoczyli Piotr Grajny i Mateusz Kąkol. Ostatecznie w trzech setach wygrał Piotr Grajny, ustalając ostateczną kolejność w grupie D.

Krystian Kubieniec (3) - Piotr Grajny   6:2   6:1

Mateusz Kąkol - Maciej Zalewski   0:6   0:6

Krystian Kubieniec (3) - Mateusz Kąkol   6:3   6:4

Piotr Grajny - Maciej Zalewski   1:6   3:6

Krystian Kubieniec (3) - Maciej Zalewski   4:6   6:7(5)

23:44

Awans: (1D) Maciej Zalewski, (2D) Krystian Kubieniec (3)

GRUPA E

W grupie E trzech tenisowych weteranów nie dało rady debiutantowi Jakubowi Hubickiemu, który pewnie wygrał wszystkie zaplanowane mecze. Drugie miejsce przypadło rozstawionemu z nr 7. Piotrowi Kachlowi.

4:36

Awans: (1E) Jakub Hubicki, (2E) Piotr Kachel (7)

GRUPA F

W trzyosobowej grupie F najniżej rozstawiony zawodnik tegorocznego turnieju Michał Kubieniec (nr 8.) uzyskał awans, ale jedynie z drugiego miejsca, ponieważ zdecydowanie najlepszy okazał się debiutant w lachowickim turnieju, Zbigniew Drąg.

1:24

Awans: (1F) Zbigniew Drąg, (2F) Michał Kubieniec (8)

GRUPA G

Grupa G obfitowała w szereg stojących na wysokim poziomie pojedynków. Wszystko za sprawą grupy czterech młodych zawodników grających ładny dla oka tenis. Spośród nich najlepszy okazał się rozstawiony z nr 6. Mateusz Kachel, który zakończył rozgrywki grupowe bez straty seta. Pięć punktów zapewniło drugie miejsce Dominikowi Kachlowi, natomiast z turniejem musieli pożegnać się Paweł Gołuszka i Mateusz Małysiak.

GRUPA H

Grupę H wygrał Dominik Lasik, który bez większych kłopotów pokonał wszystkich swoich przeciwników, w tym rozstawionego z nr 5. Daniela Kachla. Turniejowa "piątka" musiała zadowolić się drugim premiowanym awansem miejscem.

Daniel Kachel (5) - Michał Pająk   6:1   7:6(1)

Patryk Lasik - Dominik Lasik   0:6   0:6

Daniel Kachel (5) - Patryk Lasik   6:1   6:1

Michał Pająk - Dominik Lasik   2:6   2:6

Daniel Kachel (5) - Dominik Lasik   2:6   4:6

Michał Pająk - Patryk Lasik   6:4   7:6(5)

12:37

Awans: (1H) Dominik Lasik, (2H) Daniel Kachel (5)

Podsumowanie fazy pucharowej:

W fazie pucharowej rozgrywanej systemem "przegrywający odpada" spotkało się 16 najlepszych zawodników Edycji 2013.

W pierwszym pojedynku 1/8 finału turniejowa jedynka - Marcin Chorąży nie bez problemów pokonał Dominika Kachla 6:3 6:4. W kolejnym meczu Przemysław Grajny nie dał szans rozstawionemu z nr 7. Piotrowi Kachlowi, wygrywając gładko 6:0 6:2. W kolejnym meczu Dominik Lasik stoczył pasjonujący bój z Jakubiem Kubieńcem. Po pełnym zwrotów akcji meczu lepszy okazał się Dominik, który wygrał  po trzech setach. Kolejnymi ćwierćfinalistami zostali: Zbigniew Drąg i Mateusz Kachel, którzy po niedużych problemach pokonali swoich rywali. Do czołowej ósemki dołączył następnie Szymon Chorąży, który w meczu w trudnych warunkach atmosferycznych wyeliminował Daniela Kachla, czym zrewanżował się za zeszłoroczną porażkę w II rundzie. Ostatnimi ćwierćfinalistami zostali: Michał Kubieniec i Krystian Kubieniec, którzy w krótkich meczach odprawili swoich rywali i zakończyli 1/8 finału.

Maciej Zalewski - Michał Kubieniec (8)   1:6   1:6

Spośród 8 ćwierćfinalistów, pięciu powtórzyło wyczyn z ubiegłorocznej edycji (Marcin Chorąży, Krystian Kubieniec, Przemysław Grajny, Mateusz Kachel, Michał Kubieniec). Pozostała trójka rok wcześniej odpadła w rundzie II (Dominik Lasik, Szymon Chorąży) lub nie uczestniczyła w turnieju (Zbigniew Drąg).

W pierwszym pojedynku ćwierćfinałowym turniejowa "czwórka" Szymon Chorąży pokonał Zbigniew Drąga i po roku przerwy ponownie zawitał w najlepszej czwórce turnieju. W kolejnym meczu Dominik Lasik po długim trzysetowym boju zatrzymał ubiegłorocznego ćwierćfinalistę i turniejową "ósemkę" Michała Kubieńca. Wziął tym samym tenisowy odwet za bolesną porażkę z Michałem w trzech setach w II rundzie ubiegłorocznej Edycji. W trzecim ćwierćfinale spotkało się dwóch wysoko rozstawionych zawodników: pierwsza rakieta drabinki - Marcin Chorąży i turniejowa "trójka" Krystian Kubieniec. W trzysetowym pojedynku lepszy okazał się wyżej rozstawiony Marcin Chorąży, który po raz trzeci z rzędu melduje się w półfinale. Z kolei Krystian Kubieniec podobnie jak w roku ubiegłym zakończył rywalizację na ćwierćfinale i ,co ciekawe, w trzeciej kolejnej Edycji turnieju tenisowego odpada z turnieju po meczu w jednym z braci Chorążych (po porażkach w półfinale 2011 z Szymonem oraz w ćwierćfinale 2012 z Michałem). W ostatnim ćwierćfinale Mateusz Kachel zmierzył się z Przemysławem Grajnym, co było powtórką ćwierćfinału sprzed roku. Podobnie jak w Edycji 2012 górą był Mateusz Kachel, który wygrał po długim wyrównanym pojedynku i zameldował się jako ostatni półfinalista.

Komplet wyników 1/4 finału:

Marcin Chorąży (1) - Krystian Kubieniec (3)   6:4   2:6   6:0

Zbigniew Drąg - Szymon Chorąży (4)   2:6   3:6

Przemysław Grajny - Mateusz Kachel (6)   4:6   6:7(3)

Dominik Lasik - Michał Kubieniec (8)   6:4   3:6   6:0

W półfinałach znalazło się zatem trzech rozstawionych zawodników, którzy pojawiali się już na tym szczeblu turnieju wcześniej: Marcin Chorąży w Edycji 2011, 2012, Szymon Chorąży w 2011 i Mateusz Kachel w 2012. Debiutantem w półfinałach był Dominik Lasik.

W pierwszym, rozłożonym na dwa dni z powodu deszczu, półfinale Mateusz Kachel (6) pewnie pokonał Dominika Lasika 7:5 6:0, mimo że w pierwszy set rozpoczął się od stanu 4:0 dla Dominika. W drugim półfinale Szymon Chorąży (4) pewnie wygrał z Marcinem Chorążym (1) 6:0 6:3, czym wziął srogi rewanż za bolesną porażkę w finale Edycji 2011.

Wyniki 1/2 finału:

Mateusz Kachel (6) - Dominik Lasik   7:5   6:0

Szymon Chorąży (4) - Marcin Chorąży (1)   6:0   6:3

W decydujących meczach turnieju tenisowego widać było sporą nerwowość i zmęczenie długim turniejem. W meczu o 3. miejsce Dominik Lasik pokonał turniejową "jedynkę" Marcina Chorążego, który po raz pierwszy w lachowickim turnieju tenisowym zakończył rozgrywki poza podium. W wielkim finale Szymon Chorąży (turniejowa czwórka) pokonał po długim, wyczerpującym pojedynku Mateusza Kachla (nr 6.) i sięgnął po główne trofeum.

4. Marcin Chorąży (1)

5.-8. Krystian Kubieniec (3), Zbigniew Drąg, Przemysław Grajny, Michał Kubieniec (8)

9.-16. Dominik Kachel, Daniel Kachel (5), Tomasz Kachel, Jakub Kubieniec, Jan Kachel, Jakub Hubicki, Maciej Zalewski, Piotr Kachel

17.-24. Łukasz Nowak, Michał Chorąży (2), Adrian Drobnica, Piotr Grajny, Wojciech Lasik, Michał Chrząszcz, Paweł Gołuszka, Michał Pająk

25.-30. Krzysztof Chorąży, Grzegorz Bogdanik, Mateusz Kąkol, Stanisław Skowron, Mateusz Małysiak, Patryk Lasik

Zdjęcie uczestników III Edycji turnieju tenisa ziemnego o Puchar Wójta Gminy Stryszawa obecnych na podsumowaniu po meczu finałowym. Stoją od lewej: Daniel Kachel, Marcin Chorąży, Dominik Kachel, Mateusz Małysiak, Michał Kubieniec, Michał Pająk, Grzegorz Bogdanik, Przemysław Grajny, Dominik Lasik (3. miejsce), Tomasz Kachel, Mateusz Kachel (2. miejsce), Piotr Kachel, Rafał Lasek (Wójt Gminy Stryszawa), Szymon Chorąży (1. miejsce), Piotr Grajny, Jan Kachel, Krzysztof Chorąży

Ranking najciekawszych pojedynków Edycji 2013:

1. Przemysław Grajny - Michał Chorąży (grupa B)   7:6(11)   7:6(4)

2. Dominik Lasik - Jakub Kubieniec (1/8 finału)   7:6(4)   2:6   6:2

3. Przemysław Grajny - Mateusz Kachel (1/4 finału)   4:6   6:7(3)

4. Tomasz Kachel - Michał Chorąży (grupa B)   6:3   3:6   10:8

5. Piotr Grajny - Mateusz Kąkol (grupa D)   4:6   6:2   10:8

6. Marcin Chorąży - Krystian Kubieniec (1/4 finału)   6:4   2:6   6:0

7. Dominik Lasik - Michał Kubieniec (1/4 finału)   6:3   3:6   6:0

8. Mateusz Małysiak - Dominik Kachel  (grupa G)    2:6   6:3   6:10

9. Krystian Kubieniec - Maciej Zalewski   (grupa D)   4:6   6:7(5)

10. Szymon Chorąży - Zbigniew Drąg  (1/4 finału)   6:2   6:4

Łącznie rozegrano 58 meczy tenisowych (42 w fazie grupowej i 16 w fazie pucharowej) podzielonych na 122 sety (w tym 3 super tie-breaki), które łącznie trwały blisko 75 godzin tenisowej gry.